Mapa gniazd bociana białego


Przybliż mapę aby pobrać elementy

O tej stronie

Ta strona prezentuje lokalizacje bocianich gniazd wprowadzone do projektu OpenStreetMap.

Jak dodać gniazdo?

Zaznaczyć gniazdo może każdy, nawet osoba, która do tej pory nie miała do czynienia z edycją mapy OpenStreetMap. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy założyć sobie konto w projekcie OpenStreetMap. Po zarejestrowaniu się w projekcie, trzeba na stronie http://openstreetmap.org znaleźć interesującą lokalizację, u góry kliknąć "Edycja" i z listy rozwijalnej wybrać "Edytuj w iD". Po załadowaniu się edytora, z górnego menu wybrać "punkt" i kliknąć w miejscu gniazda. Następnie lewy panel przewinąć do dołu, kliknąć "Punkt" i w tabelce opisanej jako "Wszystkie tagi" kolejno wprowadzić atrybuty (tagi) według poniższego schematu tagowania.
Dla osób nieposiadających doświadczenia z edycją w OpenStreetMap, a chcących zaznaczyć gniazdo, przygotowany został prosty film instruktażowy (sugerujemy oglądać na pełnym ekranie i w najwyższej jakości):

Schemat tagowania (przykład)

natural=birds_nest - tag oznaczający ptasie gniazdo
birds_nest=stork - tag oznaczający gatunek ptactwa zasiedlającego gniazdo (stork=bocian).

Tagi dodatkowe:
nest_mount=pole - tag oznaczający umiejscowienie gniazda; dopuszczalne wartości to pole (słup), tree (drzewo), chimney (komin), roof (dach). W przypadku niestandardowego umiejscowienia gniazda należy zapytać na forum.
nest_platform=yes - tag opisujący czy gniazdo znajduje się na przygotowanej przez człowieka platformie; dopuszczalne wartości: yes (tak), no (nie)
image=https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bociany.jpg - tag zawierający link do zdjęcia gniazda wraz z okolicą

Dlaczego warto?

Przede wszystkim celem akcji jest stworzenie otwartej (czyli dostępnej dla każdego) bazy gniazd bocianich. Nie jesteśmy pierwszą organizacją, która tworzy taką bazę, ale w odróżnieniu od innych baz, dane z projektu OpenStreetMap są dostępne na wolnej licencji (ODbL). Każdy może zaznaczyć gniazda, które zna w swojej okolicy. Można to zrobić klasycznie, czyli edytując mapę lub chociażby zgłaszając gniazdo poprzez mechanizm zgłaszania błędów.

Mapa OpenStreetMap powstaje właśnie dzięki takim ludziom jak Ty!